Електронне звітування: ключі ЕЦП, програми для подання звітності

Не дивлячись на те, що тема подання звітності в електронній формі  вже далеко не нова для підприємців та має багато очевидних переваг, перехід на електронне звітування все ще викликає багато непорозумінь. Як формувати звіти, яке програмне забезпечення використовувати, що таке електронний цифровий підпис та для чого він потрібний..? Тож дана стаття має на меті розібратися у даних питаннях, щоб ви нарешті змогли полегшити собі життя та зорієнтувалися у тенденціях розвитку ринку електронних послуг.

Щоб зрозуміти як саме відбувається процес електронного звітування, перш за все потрібно розібратися з наступними запитаннями:

 • за допомогою яких програм формуються, підписуються та відправляються звіти?
 • яка роль в даному процесі відведена електронному цифровому підпису?

Що таке електронний цифровий підпис (ЕЦП)?

Відповідно до норм чинного законодавства, спосіб подання звітності засобами електронного зв’язку передбачає дотримання умов щодо реєстрації електронного цифрового підпису підзвітних осіб.  Простіше кажучи, щоб відправити електронний документ поштою, необхідно йому надати такої ж юридичної сили, як і звичайному – паперовому. Для цього його потрібно  підписати (захистити) електронним цифровим підписом. Адже відповідно до Закону України "Про електронний документ і електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис", підписаний ЕЦП електронний документ має всі необхідні реквізити юридично значимого паперового документа і не потребує підтвердження.

 !Електронний підпис - дані в електронній формі, які додаються до інших електронних даних або логічно з ними пов'язані та призначені для ідентифікації підписувача цих даних. 

 Електронний цифровий підпис (ЕЦП) - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Де взяти електронний цифровий підпис?

Тут є два варіанти: платний та безкоштовний. 

За гроші ЕЦП можна придбати в одному із діючих в Україні акредитованих центрів сертифікації ключів для подання електронної звітності через мережу Інтернет, а саме:

 • УСЦ (Український сертифікаційний центр);
 •  ІВК ( Інфраструктура відкритих ключів);
 • Мастеркей.

Тепер про кожний із них детальніше.

УСЦ (Український сертифікаційний центр) є найпоширенішим. Ключі УСЦ мають програмну підтримку у вигляді системи електронного документообігу «M.E.Doc», яка є новою, вдосконаленою версією програмного комплексу «БЕСТ-ЗВІТ ПЛЮС». Ключі УСЦ маю максимальну сумісність із програмою «M.E.Doc».

ІВК (Інфраструктура відкритих ключів) – для підписання звітів сертифікатами та ключами цього центру підходить «Бест Звіт Плюс» , так і окрема програма «ІІТ Користувач ЦСК», яка видається безкоштовно при одержанні сертифікатів. Дана програма використовується для підписання і відправки звітів.

Мастеркей з’явився пізніше за ІВК, проте використовує програмне забезпечення одного і того самого розробника. Мастекей має власну програму для підписання та відправки звітів – «Арт-Звіт».

Крім того, з 30 травня 2012 р. працює Центр сертифікації електронних ключів при ДПС України. Дані ключі видаються платникам безкоштовно.

В електронній формі платники податків можуть подавати звітність засобами електронної пошти  через Інформаційний портал органів ДПС України, а з 1 січня 2013 р. – у режимі реального часу (on-line) через електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків».

Департамент оподаткування фізичних осіб ДПС  України повинен на початку 2013 р. провести широку рекламне кампанію щодо популяризації електронного кабінету платника податків. 

Яке програмне забезпечення потрібне для подання електронних звітів?

Очевидно, що перед тим як підписати документ, його потрібно спочатку десь створити.  Для цього і у податкової, і у пенсійного фонду існують власні безкоштовні програми – OPZ (для податкових звітів) та АРМ ЗС (для звітів по єдиному внеску).

Дистрибутив програми OPZ та багато іншого можна знайти тут.

Скачати АРМ ЗС можна тут, а про його встановлення почитати тут.

Після цього створені документи потрібно імпортувати у програму, в якій їх можна підписати та відправити. Яка це буде програма, буде залежить від того, ключі якого сертифікаційного центру ви придбали, про що  йшлося вище. Отже наступне логічне запитання, що ж краще обрати?

Особисто я користуюся програмою «M.E.Doc» і відповідно ключами УСЦ, які мають гарну сумісність, бо розроблялися один для одного. Ціна на ключі  досить прийнятна – для підприємців без печатки 54 грн., з печаткою 72 грн. на рік. Сама програма «M.E.Doc»  є платною (для ФОП ліцензія  на рік із мінімальним пакетом обслуговування коштує 240 грн.), проте для відправки звітів підходить і демо-версія програми (тобто її безкоштовний варіант). Крім того, у демо-версії  можна також формувати і щомісячні звіти по єдиному соціальному внеску. Тому  необхідність користуватися програмою АРМ ЗС відпадає. Про те, як користуватися даними програмами я готую серію уроків, які будуть викладені найближчим часом.

Якщо щомісячні звіти до пенсійного фонду вам подавати не потрібно (або ви згодні й надалі відвідувати пенсійний фонд персонально), то безкоштовних ключів від податкової вам вистачить. Про те, як їх одержати читайте тут.

Порядок одержання ключів УСЦ

Якщо ви зупинилися на ключах УСЦ, то для їх одержання вам потрібно звернутися до представника (дилера) програми «M.E.Doc» у вашому регіоні, так як УСЦ є партнером компанії «Бест Звіт» і вони працюють у  парі.

Сам порядок отримання ключів УСЦ наступний:

 • По-перше, потрібно укласти  Договір про надання послуг електронному цифровому підпису. Для цього потрібно в системі «M.E.Doc» заповнити Картку приєднання до договору про надання послуг електронного цифрового підпису і подати її з комплектом документів до центру адміністратору реєстратору.
 • По-друге, сплатити рахунок за надання послуг ЕЦП згідно прайсу. Для фізичної особи сертифікат ЕЦП терміном дії на  рік коштує  72 грн. (1 підпис + печатка) та 54 грн. (підпис без печатки).
 • По-третє, сформувати за допомогою системи "M.E.Doc" заявку на отримання відкритого ключа: згенерувати особистий ключ та картку реєстрації електронної заявки на посилений сертифікат підписувача ЕЦП.
 • По-четверте, подати адміністратору реєстрації «УСЦ» або ВПР (відокремлений пункт реєстрації).

Одразу попереджаю, що навіть якщо ви самостійно за допомогою системи «M.E.Doc» сформуєте заявку для отримання електронного цифрового підпису, відправити її самостійно ви не зможете. Тому що для відправлення заявки електронною поштою необхідний електронний підпис адміністратора реєстрації (вповноваженого співробітника сертифікаційного центру). Тому краще не витрачати час, та одразу звернутися до «вповноваженого співробітника сертифікаційного центру», який допоможе вам усе зробити сам. Вам необхідно лише надати наступні документи:  

  1. Копію свідоцтва про державну реєстрацію або копію виписки (чи витягу) з ЄДР,  засвідчену:

 • або підписом ФОП та його печаткою (якщо у ФОП є печатка) (копія засвідчується з обох сторін);
 • або тільки підписом ФОП (якщо у ФОП немає печатки) (копія засвідчується з обох сторін).

2. Копію паспорта (1-6 сторінки) або іншого документа, що його замінює (приймаються тільки якісні копії паспортів: чіткі фото та читабельний текст), засвідчені:
 • або підписом та печаткою ФОП (якщо у ФОП є печатка),
 • або тільки підписом його власника.
3. Копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (приймаються тільки якісні копії: чіткі та читабельні, без виправлень), засвідчена:
 • або підписом та печаткою ФОП (якщо у ФОП є печатка);
 • або тільки підписом її власника.

На жаль,  в одній статті  не можливо охопити усі аспекти, що стосуються електронної звітності, тож про незрозумілі моменти запитуйте у коментарях.  Наступні статті на цю тему будуть носити більш практичний характер, а цей матеріал, я сподіваюсь, допоміг вам скласти хоча б загальну уяву по даному питанню.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями:


Комментарии:

 • татьяна
  29 Апреля 2014 18:03
  Обязательно переходить на эцп или это нажим налоговой? Мы сдаем на флешке и это устраивает, но пригрозили , что не будут принимать отчеты.Это правомерно?
  • Анна Иванова
   30 Апреля 2014 01:02
   Пока можно сдавать на флешке. Не принять не имеют права.
 • Анна
  12 Ноября 2014 08:17
  Здравствуйте, а откуда берется особистий електронний ключ і пароль?
X

Ваше имя:

Ваш email:

Сайт:

Комментарий:

Жирный Курсив Подчеркнутый Зачеркнутый Зачеркнутый
введите числа(защита от спама):