Чи повинні сплачувати ЄСВ загальносистемники при відсутні доходу у 2015 році

Зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-VIII, торкнулися багатьох аспектів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Про деякі з них ми уже писали тут. А от питанням, що викликало багато хвилювань серед підприємців, стала зміна в законодавстві, яка на думку багатьох аналітиків змушувала з 01 січня 2015 року фізичних осіб-підприємців на загальній системі обов’язково сплачувати єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) у розмірі не менше мінімального (аналогічно сплаті ЄСВ підприємцями – спрощенцями). Давайте розберемося із підставами, що призвели до такої думки.

Закон № 77-VIII, прийнятий під завісу 2014 року, вніс зміни у пункт 2 частини першої статті 7 Розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. У новій редакції текст цієї норми звучить наступним чином:

Стаття 7. База нарахування єдиного внеску

1. Єдиний внесок нараховується:

...

2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, маємо два важливих моменти:

  • із попередньої редакції було виключено усі згадки про членів сімей фізичних осіб-підприємців;
  •  було додано абзац із новим змістом.

 

Платниками ЄСВ, які визначені пунктами 4 та 5 частини першої статті 4:

4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Аналіз даних пунктів свідчить про наступне:

  • для нарахування ЄСВ є обов’язковою наявність бази оподаткування, тобто оподатковуваного доходу; зверніть увагу, що мова йде не про розмір доходу, а про його наявність. 
  • у абзаці, що з’явився в новій редакції, встановлені вимоги для тих випадків, коли дохід не було отримано у звітному році або окремому місяці:

 У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування , але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Ключовими тут є слова «має право», а не зобов’язаний, що говорить на користь того, що підприємці - загальносистемники, які не одержують доходу, можуть сплачувати ЄСВ виключно за власним бажанням. Попередні усні роз’яснення, які ми одержали від співробітників Фіскальної служби підтверджують саме таке прочитання даної норми. Будемо сподіватися, що так воно і залишиться, і хоча б дане питання не буде посилювати напруження, з яким бізнес-середовище зустріло 2015 рік.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями:


Оставьте свой комментарий. Ваше мнение важно автору проекта.

X

Ваше имя:

Ваш email:

Сайт:

Комментарий:

Жирный Курсив Подчеркнутый Зачеркнутый Зачеркнутый
введите числа(защита от спама):