Інструкція та приклад заповнення річного звіту по ЄСВ для підприємців на загальній системі оподаткування

Звіт по сплаті єдиного внеску за себе усі підприємці, в тому числі на загальній системі оподаткування, подають раз на рік. Хочу звернути вашу увагу на те, що нормами Закону про єдиний внесок передбачено перенесення терміну для надання звітності, якщо останній день співпадає із святковим або неробочим. Так, у 2012 році 1 квітня припадає на неділю – вихідний день, тому останнім днем надання звіту буде перший робочий день після нього, тобто 2 квітня 2012 року. При цьому останнім днем сплати єдиного внеску буде 30 березня 2012 року – п’ятниця. І хоча часу для подання звіту ще багато, затягувати відвідування пенсійного фонду все ж не потрібно. Про те, які форми звітів необхідно подати підприємцям на загальній системі оподаткування, а також, як їх правильно заповнити, читайте далі.

Форми звітів, які необхідно заповнювати

Підприємці - загальносистемники заповнюють таблицю 1 додатка 5 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності». Крім того, платники, які зобов’язані здійснити доплату до мінімального страхового внеску, заповнюють також таблицю 3 додатка 6 «Відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску згідно з повідомленням – розрахунком». Нижче наведено приклад заповнення цієї таблиці згідно вищезазначених умов із поясненнями.

Дані бланки можна скачати тут

Умови прикладу. Припустимо, що Петренко П.П. весь рік працював на загальній системі оподаткування, та одержав за рік чистий дохід у розмірі 42 300 грн., який він відобразив у річній податковій декларації, та з якого йому також потрібно сплатити податок на доходи фізичних осіб. Для заповнення звіту нам знадобляться наступні дані:

 • дохід за кожний місяць відповідно до Книги обліку доходів та витрат;
 • максимальна величина бази нарахування єдиного внеску;
 • розмір мінімального страхового внеску.
Місяці 2011 року
Сума чистого доходу, грн. Максимальна величина бази нарахування ЄСВ, грн. Розмір мінімального страхового внеску, грн.
Січень 3000 14115 326,53
Лютий 2000 2000 326,53
Березень - 14115 326,53
Квітень 900 14400 333,12
Травень 15 000 14400 333,12
Червень 1000 14400 333,12
Липень 1000 14400 333,12
Серпень - 14400 333,12
Вересень - 14400 333,12
Жовтень 500 16745 341,80
Листопад 18 000 16745 341,80
Грудень 900 17068 348,39


Інструкція із заповнення таблиці 1 додатка 5

При заповненні таблиці потрібно врахувати наступне

 • у таблиці вказуються всі передбачені в ній показники; у разі незаповнення того чи іншого показника через відсутність операцій цей рядок прокреслюється;
 • таблиця заповнюється у гривнях з копійкам;
 • якщо ФОП бере участь на добровільних засадах у одному із видів загальнообов’язкового державного страхування потрібно зазначити вид страхування у клітинці напроти виду та проставити позначку «Х». Також обов’язково повинно бути заповнено: № договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування; Дата укладання договору «____» _______________20___року Дата початку терміну дії договору «____» _______________20___року Дата закінчення дії договору «____» _______________20___року
 • подавати таблицю необхідно усім страхувальникам, незалежно від стану їх фінансово-господарської діяльності , тобто платники, які припинили свою діяльність і не отримували доходу від підприємницької діяльності також зобов’язані подавати таблицю.

Приклад заповнення таблиці.

Тисніть на картинку для збільшення

У графі 2 «Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації фізичної особи – підприємця» платник відображає фактичну суму чистого доходу за відповідний місяць за себе.

У цю графу Петренко П.П. повинен внести суми чистого доходу, які відповідають сумам чистого доходу, зазначеному у Книзі обліку доходів та витрат.

У графі 3 «Сума доходу на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» відображається дохід, зазначений у графі 2, але в межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок.

Суми доходу потрібно визначити самостійно, пам’ятаючи про максимальну величину бази нарахування ЄСВ, яка у 2011 році складала 15 розмірів прожиткового мінімуму з січня по вересень, та 17 – з жовтня по грудень.

У нашому прикладі розмір одержаного підприємцем доходу перевищив даний показник у травні та листопаді, тому дані графи 3 та графи 2 не будуть співпадати, і єдиний внесок із суми перевищення відповідно сплачувати не потрібно.

У графі 4 «Розмір єдиного внеску» відображається розмір єдиного внеску, встановлений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 34,7 %, або:

36,6% - у разі прийняття добровільної участі у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності;

36,21% - у разі прийняття добровільної участі у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві;

38,11% - у разі прийняття добровільної участі у всіх видах загальнообов’язкового державного соціального страхування.

В нашому прикладі Петренко П.П. договір про добровільну участь в системі державного соціального страхування не укладав, тому розмір єдиного внеску становить 34,7 %.

У графі 5 «Сума нарахованого єдиного внеску (гр.3 х гр.4)» відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 4, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця.

Таким чином, суми даної графи одержуємо шляхом нескладних арифметичних дій. У тих місяцях, в яких дохід був відсутній, відповідно і єдиний внесок не нараховується.

У графі 6 «Кількість днів тимчасової непрацездатності» відображається кількість календарних днів, коли особа перебувала на лікарняному.

У графі 7 «Кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» відображається кількість календарних днів, коли особа перебувала у відпустці у зв’язку за вагітністю та пологами.

Як бачите, заповнення таблиці 1 є досить простим. Але, якщо ви звернули увагу, у квітні, жовтні та грудні, дохід Петренка П.П. був меншим за встановлений рівень мінімальної заробітної плати, відповідно і розрахований єдиний внесок був менший за розмір мінімального страхового внеску. А так як у місяцях, коли підприємцем одержано дохід, ЄСВ не може бути меншим мінімального страхового внеску, то за дані місяці Петрноку П.П. потрібно зробити відповідні доплати. Для узгодження розміру доплати органами пенсійного фонду надсилається повідомлення – розрахунок, у якому зазначається розрахунок сум такої доплати.

Суми доплат до мінімального страхового внеску у таблиці 1 додатка 5 не відображаються. Для цього підприємцям, які здійснюють таку доплату потрібно заповнити та подати також таблицю 3 додатка 6 «Відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску згідно з повідомленням-розрахунком».

Інструкція по заповненню таблиці 3 додатка 6

Дана форма звіту подається до органів пенсійного фонду протягом одного календарного місяця після здійснення доплати.

Тисніть на картинку для збільшення

Тип форми - позначка «Х» вноситься у клітинку відповідного варіанта:

 • початкова, коли за певний звітний рік форма подається вперше;
 • скасовуючи, коли потрібно повністю скасувати відомості поданого раніше звіту за певний звітний рік. При цьому вносяться значення тільки таких реквізитів: звітний рік по нарахуванню доходу, ідентифікаційний номер страхувальника, ПІБ страхувальника, номер облікової картки застрахованої особи, ПІБ застрахованої особи, категорія застрахованої особи;
 • призначення пенсії, страхувальник надає органу пенсійного фонду за місцем реєстрації відомості про застраховану особу – заявника за період до дати формування заяви на призначення/перерахунок пенсії.

Категорія застрахованої особи: для ФОП, які здійснюють доплату до суми страхових внесків згідно з повідомленням – розрахунком код - 35.

«Місяць та рік за який проведено нарахування»: заноситься місяць та рік, за який потрібно здійснити доплати згідно із повідомленням-розрахунком. В нашому прикладі квітень, жовтень і грудень 2011 року.

«Сума, з якої сплачено страховий внесок і яка використовується для обчислення пенсії»: цю суму нескладно розрахувати самостійно шляхом віднімання суми одержаного доходу у відповідному місяці від розміру мінімальної заробітної плати у цьому місяці.

Квітень: 960 грн. – 900 грн. = 60 грн.

Жовтень: 985 грн. – 500 грн. = 485 грн.

Грудень: 1004 грн. – 900 грн. = 104 грн.

«Сума доплати до мінімального страхового внеску»: розраховується шляхом множення сум попередньої графи на ставку ЄСВ 34,7 %

Квітень: 60 грн. х 34,7 % = 20,82 грн.

Жовтень: 485 грн. х 34,7 % = 168,30 грн.

Грудень: 104 грн. х 34,7 % = 36,09 грн.

Сподіваюсь, за допомогою даних інструкцій та прикладу ви зможете легко скласти та подати річний звіт до ПФУ. Запитання та побажання, як завжди, можете залишати у коментарях.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями:


Комментарии:

 • Елена
  13 Марта 2012 20:22
  Скажите, пожалуйста, правомерно ли требование инспекторов пенсионного фонда предоставить копию налоговой декларации об имущественном состоянии и доходах предпринимателя за 2011 год?
 • Бондарев Александр Владимирович
  16 Мая 2013 18:43
  Скажите, как заполнять отчёт частному предпринимателю, если он свою деятельность приостоновил?Отчёт в пенсионный фонд Додаток 5. Таблица 1.
  • Анна Иванова
   20 Мая 2013 16:31
   Здравствуйте, Александр Владимирович!
   Если Вы весь год находитесь на общей системе налогообложения, то отчёт будете подавать по форме Додаток 5 Таблица 1, если же какой-то период находились на едином налоге, то за этот период подаётся Додаток 5 Таблица 2.
X

Ваше имя:

Ваш email:

Сайт:

Комментарий:

Жирный Курсив Подчеркнутый Зачеркнутый Зачеркнутый
введите числа(защита от спама):