Як розподілив – так і заплатив: механізм розподілу чистого доходу підприємця на загальній системі оподаткування для розрахунку ЄСВ

Податок на доходи та єдиний внесок тісно пов’язані у тому сенсі, що мають єдину базу нарахування – чистий дохід. Як сказано у п.2 ч.1 ст.7 Закону «Про ЄСВ» єдиний внесок нараховується «на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб». Проте, нові правила розрахунку сум зобов’язань із ПДФО викликали багато запитань і щодо розрахунку єдиного внеску. Головним чином це сталося через невідповідність методів, за якими дані розрахунки здійснюються. Про те, як підприємцям на загальній системі оподаткування при підготовці річного звіту розподілити свій чистий дохід таким чином, щоб «не переплатити», піде мова у даній статті.

Суть питання

Почнемо, як то кажуть, із теорії. Згідно з п.п. 4.5.2 Інструкції № 21-5 суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним до 1 квітня року, наступного за звітним роком, на підставі даних річної податкової декларації. Але у самій декларації та розрахунку до неї фігурує лише один показник – середньомісячний оподаткований дохід. Тепер звертаємося до нашого звіту по ЄСВ і бачимо, що самою його формою передбачено, що чистий дохід потрібно вказувати у розрізі місяців. Але чи має бути цей дохід середньомісячним (як у декларації)? Ніде у законодавчих актах, що регулюють нарахування та сплату ЄСВ, не сказано, як саме платник має розподілити свій дохід по місяцям. Якщо розмірковувати логічно, то самі вимоги до сплати ЄСВ (доплата до страхового внеску, нульовий внесок за відсутності доходу) передбачають, що дохід буде не однаковим за кожний місяць, тобто середнім він бути уже не може. Проте, так як в умовах нашої законодавчої системи логіка практично не працює, я звернулась за роз’ясненнями до пенсійного фонду. Спеціаліст відділу доходів мені пояснила, що оскільки офіційних роз’яснить щодо цього питання не існує, то розподіл чистого доходу по місяцям – це особиста справа підприємця. Головне, щоб задекларована річна сума доходу відповідала сумі доходу, відображеному у звіті по ЄСВ. Далі розглянемо ті можливості, які надає така позиція ПФ підприємцям на загальній системі.

Оптимізація зобов’язань

Підприємцям, які не перший рік працюють на загальній системі, відомий так званий спосіб «оптимізації» своїх зобов’язань перед пенсійним фондом. Він полягає у тому, що дохід, одержаний за відповідний квартал (а саме таким був звітний період для подання податкової декларації до вступу в дію норм ПКУ) відображається в одному місяці і відповідно, внески до ПФУ, сплачуються лише у даному місяці – коли є дохід. Особливо цікавим цей спосіб є у двох випадках:

 • для підприємців, місячний чистий дохід яких є меншим за розмір мінімальної заробітної плати. Економія полягає у тому, що у тих місяцях, коли розмір одержаного прибутку є меншим за розмір мінімальної заробітної плати, не потрібно робити доплату до мінімального страхового внеску; 
 • для підприємців, дохід яких перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ – за рахунок економії при перевищенні максимальної величини бази нарахування.

Крім того, як вам уже відомо, з 2011 року податкова декларація подається раз на рік із зазначенням річної суми одержаного чистого доходу, що дало можливість здійснювати таку оптимізацію уже в межах року.

Проте, при розрахунках необхідно взяти до уваги наступне: ті місяці, в яких не буде доходу, а відповідно – і внеску, не увійдуть у страховий стаж, який потім буде враховуватись при нарахуванні пенсії. Тому все-таки потрібно визначитись, що є пріоритетом: мінімізація суми внеску, яку потрібно буде сплатити, чи одержання страхового стажу у повному обсязі.

Я не виключаю, що пенсійні фонди, так би мовити, на місцях, з огляду на неврегульованість даного питання можуть по-різному підходити і до його вирішення. Тож усіх, хто уже здавав річний звіт, запрошую поділитися своїм досвідом у коментарях. 

Понравилась публикация? Поделись с друзьями:


Комментарии:

 • Алексей
  11 Декабря 2012 02:20
  Очень полезный сайт. Для себя нашел много полезного и облегчившего мне жизнь. Приятно видеть, что в потоке всеобщей неразберихи с законами, принятыми нашим правительством, хотя бы кто-то пытается уменьшить их энтропию и привнести порядок. :)

  Спасибо за Вашу работу.

  p.s.
  Если можно, то дайте ваш ICQ или email. Возникают некоторые вопросы, по поводу которых хотелось бы получить консультацию у грамотного человека.
  Так же есть пара предложений, для развития сайта. Да и я мог бы поделиться полезной информацией с другими.

  Исправьте коменты на вкладках "Об авторе" и "О сайте". Не возможно написать коментарий.
  • admin
   11 Декабря 2012 04:22
   цитата:
   Исправьте коменты на вкладках "Об авторе" и "О сайте". Не возможно написать коментарий.

   Спасибо за замечание, исправим.
 • Анна Иванова
  11 Декабря 2012 04:10
  Алексей, большое спасибо за положительные отзывы.
  Контактные данные я отправила Вам на почту.
 • Алексей
  13 Декабря 2012 01:02
  Извиняюсь. Не правильно указал Email. :)

  Пришлите контактные данные еще раз. Правильный адрес Asc_26@mail.ru
 • Юлія
  23 Марта 2015 17:52
  Добрий день! В мене трохи все гірше -запізно прочитала вашу статтю.
  Питання в чому - Чи можна подати уточнюючий звіт річний за ФОП на загальній системі оподаткування? Якщо можна тоді яка форма? Я дохід прпорційно розділили до кожного місяця і по кожному місяцю повинна доплатити ЄСВ- для маленького бізнесу забагато. Мені терміново потрібна допомога. чеккаю з великим нетерпінням відповідь.
X

Ваше имя:

Ваш email:

Сайт:

Комментарий:

Жирный Курсив Подчеркнутый Зачеркнутый Зачеркнутый
введите числа(защита от спама):