Сплата ЄСВ підприємцями - пенсіонерами

Нажаль, прийняття Податкового кодексу не розставило всі крапки над «і» щодо можливостей ведення підприємницької діяльності у нашій державі. Тому законодавцям доводиться виправляти свої прорахунки новими змінами та доповненнями до основного документу. Одним із таких, а саме ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI, вони виправили прикрий недолік і відновили соціальну справедливість, дозволивши підприємцям–пенсіонерам не сплачувати ЄСВ за себе.

Кого звільнено від сплати ЄСВ

Відповідно до змін, внесених Законом № 3609-VI, не є платниками ЄСВ в частині сплати цього внеску за себе підприємці, які працюють на спрощеній системі оподаткування та:

 • отримують пенсію за віком; 
 • або отримують пенсію по інвалідності чи соціальну допомогу (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). 

Чоловікам пенсію за віком призначають після досягнення 60 років. Такий самий вік виходу на пенсію встановлено і для жінок, які народилися з 01.04.1961 р. Для жінок, які народилися до 1956 р. пенсійний вік становить 55 років, а для тих, хто народився в період із 01.10.1956 р. по 31.03.1961 р., пенсійний вік поетапно збільшується з 55 до 60 років.

Зверніть увагу, що при використанні підприємцями – пенсіонерами праці інших осіб на умовах трудового договору, вони є платниками ЄСВ як роботодавці (абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ), і повинні сплачувати ЄСВ в частині нарахування заробітної плати на загальних підставах.

Механізм визначення пільговиків

В принципі, для того, щоб ви були віднесені до пільгової категорії, нічого робити не потрібно. Принаймі, законодавством не передбачений обов’язок платників повідомляти про свій статус. Працівники пенсійного фонду самостійно ведуть облік пільгової категорії платників. Проте, раджу все-таки звернутися до спеціалісту відділу обліку доходів за місцем реєстрації і перевірити, чи позначили вас як звільненого від сплати єдиного внеску. 

Період, з якого можна не сплачувати ЄСВ

Не дивлячись на те, що Закон України № 3609-VI набрав чинності з 06.08.2011 р., пенсійний фонд вирішив «пробачити» платникам шість днів серпня, за які потрібно було б сплатити внесок. Таку позиція ПФ міститься у роз’ясненні від 18.08.2011 р.: «ураховуючи, що страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, вищезазначені платники, починаючи з серпня 2011 року, не мають обов'язку щодо сплати єдиного внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску».

Повернення зайво сплачених коштів Якщо ж ви вчасно не дізналися про свої привілеї та продовжували сплачувати ЄСВ, то можна залишити дані внески, як добровільно сплачені. В цьому випадку ви одержите додаткові місяці страхового стажу, які будуть враховані при перерахуванні пенсії. Якщо ж такої необхідності не має, то Порядком № 21 – 1 передбачена можливість повернення помилково сплачених коштів. Для цього потрібно:

 • особисто звернуться із заявою в довільній формі до органу ПФУ за місцем обліку. В заяві необхідно зазначити: прізвище, ім’я, по батькові, ідентифікаційний номер, причини повернення кошті, суми платежу, які підлягають поверненню. Без вашої заяви пенсійний фонд буде вважати одержані кошти такими, що сплачені добровільно; 
 • до заяви необхідно додати копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення), який підтверджує помилкову сплату коштів на рахунок органу ПФУ (п. 5 Порядку 21-1); 
 • не мати боргу зі сплати єдиного внеску фінансових санкцій на інших рахунках в ПФУ. 

Протягом трьох робочих днів після подання заяви, при умові відсутності заборгованості, пенсійний фонд повинен надати відповідь на ваш запит. Після цього сплачені кошти повертаються на рахунки платника єдиного внеску, з яких вони надійшли (п. 7 Порядку 21-1). 

Понравилась публикация? Поделись с друзьями:


Комментарии:

 • Людмила
  12 Августа 2016 14:55
  З 10 серпня 2016 року я оформила пенсію по роках. Я підприємець. Мені в серпні ЄСВ сплачувати повністю, чи якусь частину?
 • Александр
  13 Декабря 2016 09:24
  Я пенсионер. Вышел на пенсию в 55 лет (по выслуге). Работал составителем поездов , стаж 30 лет (Досрочная пенсия работникам железнодорожного, автомобильного транспорта и метрополитена). Хочу оформить предпринимательство. Буду ли я освобождаться от уплаты ЕСВ? Спасибо!
 • Олексій Іванович Авдєєв
  17 Декабря 2016 21:07
  Я- пенсіонер МВС, приватний підприємець, сплачую єдиний податок та податок в пенсійний фонд. Прошу розтлумачити мені, чи повинен я продовжувати платити податок в пенсійний фонд після досягнення віку 60 років? Заздалегідь вдячний, Авдєєв Олексій Іванович.
 • олена
  11 Января 2017 12:55
  вам необхідно звернутись в пенсійний фонд вашого міста і підтвердити свій статус пенсіонера за віком для звільнення сплати єсв
 • Федір
  23 Октября 2017 17:40
  Мені 58 років, я пенсіонер МВС за вислугою років, і продовжую працювати, як фізична особа-підприємець. В той-же час є потерпілим від аварії на ЧАЕС третьї категорії. Для даної категорії потерпілих законодавством зменшено пенсійний вік на пять років, тобто з настанням 55 років.
  Питання:
  1. Чи повинен я на даний час сплачувати ЄСВ, як потерпілий від ЧАЄС третьої категорії, для якого пенсійний вік уже настав.
  2. Чи повинні за поданою мною заявою зарахувати сплачене ЄСВ за роки після досягнення пільгового віку, 55 років, як добровільно сплачене.
X

Ваше имя:

Ваш email:

Сайт:

Комментарий:

Жирный Курсив Подчеркнутый Зачеркнутый Зачеркнутый
введите числа(защита от спама):